25.4.2023.
22.10.2022.
22.10.2022.
22.10.2022.
14.6.2022.
10.5.2022.
23.1.2022.
23.1.2022.
23.1.2022.
Dana 15. 3. 2022., povodom obilježavanja 21. Tjedna mozga, održana je radionica za studente Informatologije i Psihologije Filozofskog fakulteta Osijek pod naslovom "Zaustavimo vrtlog u njihovoj glavi: Kako komunicirati s osobama s Alzheimerovom bolešću". Studenti su upoznati s osnovnim načelima verbalne i neverbalne komunikacije i najboljim praksama u radu s osobama s AB u gradu Zagrebu i Lipiku.
Silva Butković Soldo: Alzheimerova demencija
Mirjana Vladetić: Kako komunicirati s osobama s Alzheimerovom bolešću
Anamaria Tomić: Predstavljanje EU projekta „Svi za pamćenje“
Ljerka Pavković: Volonteri u palijativnoj skrbi – zajedno smo korak dalje
U okviru znanstvenog projekta „Izgradnja demenciji prijateljskih narodnih knjižnica: teorijske i praktične pretpostavke“ dana 4. 10. (ponedjeljak) na Filozofskom fakultetu Osijek održat će se edukacija o Alzheimerovoj bolesti. Edukacija je namijenjena svim zainteresiranim dionicima iz lokalne zajednice (građanima i osobama koje se skrbe o osobama s demencijom, knjižničari i studenti informacijskih znanosti). Sudjelovanje na događaju potrebno je prijaviti e-poštom do 26. 9. 2022.
Preliminarni programi
Dana 5. 5. 2022. u okviru programa Festivala znanosti, na Filozofskom fakultetu Osijek održano je predavanje pod naslovom "Kako knjižnice i muzeji mogu podići kvalitetu života osobama s Alzheimerovom bolešću?". Kornelija Petr Balog, Sanjica Faletar Tanacković i Jesenka Ricl (Muzej Slavonije Osijek) predstavile su najnovije spoznaje i primjere dobre prakse vezane uz doprinos knjižnica i muzeja podizanju kvalitete života osobama s demencijom, te pružanju podrške članovima njihovih obitelji. Na predavanju su sudjelovali studenti, knjižničari i predstavnici udruga koje pružaju podršku osobama s demencijom.
Kornelija Petr Balog: Alzheimerova bolest
Dana 3. 10. 2022. na Filozofskom fakultetu Osijek održana je besplatna stručna edukacija o Alzheimerovoj bolesti pod naslovom Izazovi života s demencijom u suvremenom društvu. Sudionici su imali priliku poslušati o samoj bolesti (rizičnim faktorima, simptomima, liječenju), ljudskim pravima oboljelih i ranom planiranju bolesti, o kognitivnom osnaživanju kao mogućoj prevenciji bolesti odnosno njezinu usporavanju, te o uspješnom komuniciranju s osobama oboljelima od demencije. Predstavljena je i inicijativa Prijatelji demencije Hrvatska koja za cilj ima promicanje razvoja okruženja u kojem se osobe s demencijom osjećaju poštovano i prihvaćeno. Kroz zadnje su se predavanje sudionici upoznali s najboljim primjerima iz knjižnične prakse iz čitavog svijeta odnosno knjižničnom građom i uslugama za osobe s demencijom i njihove članove obitelji.
Sanjica Faletar: Izgradnja demenciji prijateljskih narodnih knjižnica
Nataša Klepac: Alzheimerova bolest i druge demencije
Silvija Dološić Groznica: Osobe s demencijom i ljudska prava
Mirjana Vladetić: Komunikacija s osobama s demencijom
Dana 14. 10. 2022. na Filozofskom fakultetu Osijek održana je besplatna stručna edukacija o Alzheimerovoj bolesti pod naslovom Knjižnični programi i građa za osobe s demencijom. Nakon izlaganja o rehabilitaciji osoba s demencijom u zajednici i upoznavanja s nefarmakološkim metodama liječenja, uslijedio je niz predavanja o knjižničnoj građi i programima prilagođenima starijim osobama i osobama s demencijom. Održana je i radionica tipa training the trainer za knjižničare i studente o organizaciji aktivnosti vođenog čitanja za starije osobe koje mogu pridonijeti usporavanju razvoja bolesti i njihovom kognitivnom osnaživanju, društvenom uključivanju te podizanju samopouzdanja.
Silva Butković Soldo, Anamarija Soldo Koruga: Život s demencijom i rehabilitacija u zajednici
Štefica Mikšić, Željko Mudri: Nefarmakološke metode liječenja
Zoran Velagić: Građa za čitanje prilagođena starijim osobama i osobama s demencijom
Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Osijek, u suradnji sa Ženskom udrugom „IZVOR“ te uz podršku KBC-a Osijek i Gradskog društva Crveni križ, obilježio je 21. rujna 2022. Svjetski dan Alzheimerove bolesti. Na središnjem gradskom trgu građanima je podijeljen edukativni i promotivni materijal o Alzheimerovoj bolesti (brošura Vodič za osobe s Alzheimerovom bolešću i članove njihovih obitelji te brošura Glas i podrška starijima), a brojni su zainteresirani građani imali priliku razgovarati sa stručnjacima te od njih dobiti korisne savjete i informacije.
Budući da je Alzheimerova bolest poprimila pandemijske razmjere te predstavlja ne samo zdravstveni nego i socijalni i društveni problem sa značajnim financijskim posljedicama na naše društvo, cilj je ovog obilježavanja bio upoznati javnost s tom bolešću te smanjiti društvenu stigmatizaciju oboljelih.
U aktivnostima su sudjelovale studentice Odsjeka za informacijske znanosti Lucija Grgić, Antonia Krvavica, Iskra Matijanić, Eva Stojić, Valentina Zakanj.
U utorak, 25. 4. 2023. u okviru ovogodišnje manifestacije Festival znanosti Sanjica Faletar i Kornelija Petr Balog održale su radionicu pod nazivom Radionica o zaboravljanju čiji je cilj bio informirati učenike nižih razreda o demenciji te im pokazati na koji način mogu pomoći svojim bakama i djedovima da što duže ostanu zdravi i kognitivno aktivni. Radionica je organizirana u okviru znanstvenog projekta na Filozofskom fakultetu u Osijeku pod nazivom Izgradnja demenciji prijateljskih narodnih knjižnica.
Na radionici su se učenici 2.a razreda Osnovne škole Franjo Krežma u Osijeku upoznali s demencijom i Alzheimerovom bolešću, skupom simptoma koji su uzrokovani poremećajem rada mozga, a očituju se umanjenim spoznajnim i funkcionalnim sposobnostima (gubitak pamćenja, otežano snalaženje u prostoru i vremenu, promjene raspoloženja i ponašanja, poteškoće u zaključivanju, pisanju i govoru te svakodnevnom funkcioniranju – hranjenje, odijevanje, higijena itd.). Pored tipičnih simptoma i osnovnih obilježja bolesti, učenici su saznali kako ova progresivna i neizlječiva bolest utječe na život oboljelih osoba, ali i sve članove njihovih obitelji, uključujući djecu. Posebna se pak pažnja posvetila načinima na koje se može spriječiti pojava, odnosno usporiti razvoj te bolesti, kao što su zdrav način života (prehrana, kretanje, san), aktivan društveni život te ,,vježbanje“ mozga čitanjem, vježbanjem pamćenja i slično. U praktičnom dijelu radionice sudionici su provjerili svoje pamćenje uz pomoć društvenih igara, a na samom kraju učenici su pročitali prvu problemsku slikovnicu na hrvatskom jeziku koja je posvećena demenciji Moja baka ne zna tko sam Ive Bezinović-Haydon.