22.10.2022.
22.10.2022.
22.10.2022.
14.6.2022.
10.5.2022.
23.1.2022.
23.1.2022.
23.1.2022.
Dana 15. 3. 2022., povodom obilježavanja 21. Tjedna mozga, održana je radionica za studente Informatologije i Psihologije Filozofskog fakulteta Osijek pod naslovom "Zaustavimo vrtlog u njihovoj glavi: Kako komunicirati s osobama s Alzheimerovom bolešću". Studenti su upoznati s osnovnim načelima verbalne i neverbalne komunikacije i najboljim praksama u radu s osobama s AB u gradu Zagrebu i Lipiku.
Silva Butković Soldo: Alzheimerova demencija
Mirjana Vladetić: Kako komunicirati s osobama s Alzheimerovom bolešću
Anamaria Tomić: Predstavljanje EU projekta „Svi za pamćenje“
Ljerka Pavković: Volonteri u palijativnoj skrbi – zajedno smo korak dalje
U okviru znanstvenog projekta „Izgradnja demenciji prijateljskih narodnih knjižnica: teorijske i praktične pretpostavke“ dana 4. 10. (ponedjeljak) na Filozofskom fakultetu Osijek održat će se edukacija o Alzheimerovoj bolesti. Edukacija je namijenjena svim zainteresiranim dionicima iz lokalne zajednice (građanima i osobama koje se skrbe o osobama s demencijom, knjižničari i studenti informacijskih znanosti). Sudjelovanje na događaju potrebno je prijaviti e-poštom do 26. 9. 2022.
Preliminarni programi
Dana 5. 5. 2022. u okviru programa Festivala znanosti, na Filozofskom fakultetu Osijek održano je predavanje pod naslovom "Kako knjižnice i muzeji mogu podići kvalitetu života osobama s Alzheimerovom bolešću?". Kornelija Petr Balog, Sanjica Faletar Tanacković i Jesenka Ricl (Muzej Slavonije Osijek) predstavile su najnovije spoznaje i primjere dobre prakse vezane uz doprinos knjižnica i muzeja podizanju kvalitete života osobama s demencijom, te pružanju podrške članovima njihovih obitelji. Na predavanju su sudjelovali studenti, knjižničari i predstavnici udruga koje pružaju podršku osobama s demencijom.
Kornelija Petr Balog: Alzheimerova bolest
Dana 3. 10. 2022. na Filozofskom fakultetu Osijek održana je besplatna stručna edukacija o Alzheimerovoj bolesti pod naslovom Izazovi života s demencijom u suvremenom društvu. Sudionici su imali priliku poslušati o samoj bolesti (rizičnim faktorima, simptomima, liječenju), ljudskim pravima oboljelih i ranom planiranju bolesti, o kognitivnom osnaživanju kao mogućoj prevenciji bolesti odnosno njezinu usporavanju, te o uspješnom komuniciranju s osobama oboljelima od demencije. Predstavljena je i inicijativa Prijatelji demencije Hrvatska koja za cilj ima promicanje razvoja okruženja u kojem se osobe s demencijom osjećaju poštovano i prihvaćeno. Kroz zadnje su se predavanje sudionici upoznali s najboljim primjerima iz knjižnične prakse iz čitavog svijeta odnosno knjižničnom građom i uslugama za osobe s demencijom i njihove članove obitelji.
Sanjica Faletar: Izgradnja demenciji prijateljskih narodnih knjižnica
Nataša Klepac: Alzheimerova bolest i druge demencije
Silvija Dološić Groznica: Osobe s demencijom i ljudska prava
Mirjana Vladetić: Komunikacija s osobama s demencijom
Dana 14. 10. 2022. na Filozofskom fakultetu Osijek održana je besplatna stručna edukacija o Alzheimerovoj bolesti pod naslovom Knjižnični programi i građa za osobe s demencijom. Nakon izlaganja o rehabilitaciji osoba s demencijom u zajednici i upoznavanja s nefarmakološkim metodama liječenja, uslijedio je niz predavanja o knjižničnoj građi i programima prilagođenima starijim osobama i osobama s demencijom. Održana je i radionica tipa training the trainer za knjižničare i studente o organizaciji aktivnosti vođenog čitanja za starije osobe koje mogu pridonijeti usporavanju razvoja bolesti i njihovom kognitivnom osnaživanju, društvenom uključivanju te podizanju samopouzdanja.
Silva Butković Soldo, Anamarija Soldo Koruga: Život s demencijom i rehabilitacija u zajednici
Štefica Mikšić, Željko Mudri: Nefarmakološke metode liječenja
Zoran Velagić: Građa za čitanje prilagođena starijim osobama i osobama s demencijom
Odsjek za informacijske znanosti Filozofskog fakulteta Osijek, u suradnji sa Ženskom udrugom „IZVOR“ te uz podršku KBC-a Osijek i Gradskog društva Crveni križ, obilježio je 21. rujna 2022. Svjetski dan Alzheimerove bolesti. Na središnjem gradskom trgu građanima je podijeljen edukativni i promotivni materijal o Alzheimerovoj bolesti (brošura Vodič za osobe s Alzheimerovom bolešću i članove njihovih obitelji te brošura Glas i podrška starijima), a brojni su zainteresirani građani imali priliku razgovarati sa stručnjacima te od njih dobiti korisne savjete i informacije.
Budući da je Alzheimerova bolest poprimila pandemijske razmjere te predstavlja ne samo zdravstveni nego i socijalni i društveni problem sa značajnim financijskim posljedicama na naše društvo, cilj je ovog obilježavanja bio upoznati javnost s tom bolešću te smanjiti društvenu stigmatizaciju oboljelih.
U aktivnostima su sudjelovale studentice Odsjeka za informacijske znanosti Lucija Grgić, Antonia Krvavica, Iskra Matijanić, Eva Stojić, Valentina Zakanj.